Pytanie o starlink. Pamiętam…

Pytanie o starlink.

Pamiętam że przed stałymi łączami i adsl, za czasów modemów i tpsa 0202122 istniała dość droga usługa bardzo szybkiego jak na tamte czasy dostępu do internetu przez jednego z komercyjnych satelitów telekomunkacyjnych. Z oczywistych względów była ona poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Problemem jednak było to, że to była komunikacja jednokierunkowa. Usługa ta umożliwiała jedynie szybki downloader danych, upload trzeba było sobie zapewnić w inny sposób. To raczej oczywiste, ze względu na to że usługodawca po prostu używał do wysyłania danych wykupionego pasma z komercyjnych satelitów (hotbird itp.).

No i tu mam pytanie o zasadę działania starlinka. Bardzo dużo się mówi o tym jak wysokie transfery on ma umożliwić i pokryć zasięgiem prawie cały glob. Jednak te satelity nie będą geostacjonarne, ale będą się przemieszczały a połączenie użytkownika ma przechodzić płynnie z satelity na satelitę, podobnie jak w sieciach komórkowych przełączany się pomiędzy BTS-ami.

1. Czy komunikacja będzie obustronna? Tzn. użytkownikowi także zostanie udostępniony upload danych do satelitów?

2. Komunikacja z satelitami telekomunikacyjnymi jest kierunkowa, jeżeli satelity starlinka nie będą stacjonarne to jak ma się odbywać komunikacja z nimi? Na logikę, nasz talerz powinien być skierowany cały czas na satelitę starlinka, który będzie zmieniał położenie.

3. Jakiego sprzętu trzeba będzie używać do komunikacji ze starlinkiem? Jeżeli mają to być precyzyjnie ustawiane, dość spore talerze, to raczej używanie tej technologii będzie miało sens jedynie w miejscach gdzie nie ma innych sposobów dostępu do internetu.

W sumie to wszyscy mówią jedynie o tym jak to ma być rewolucyjne, szybkie i pokryć prawie całą planetę, ale nikt nie wyjaśnia w jaki sposób? Za pomocą jakiej technologii…

#spacex #it #telekomunikacja #internet #technologia